bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Podróż z ulubionym zwierzakiem

Zwierzęta w samolocie

Chęć przewiezienia zwierzęcia powinna zostać zgłoszona już w trakcie dokonywania rezerwacji, ponieważ liczba przewożonych jednocześnie na pokładzie zwierząt jest ograniczona. Zwierzę musi być przewożone w specjalnych klatkach (za wyjątkiem psa-przewodnika osoby niewidomej), odpowiednich do ich wagi i rozmiarów. Kupując klatkę należy zwrócić uwagę na to, żeby była ona wystarczająco obszerna, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć. W celu zminimalizowania stresu wywołanego podróżą, klatka powinna zostać zakupiona wcześniej, tak aby ulubieniec zdążył się do niej przyzwyczaić. Do środka klatki niezależnie od długości podróży należy wstawić posłanie, dodatkowo można także włożyć małą zabawkę, która z pewnością poprawi zwierzęciu humor podczas podróży.

Za przewożone zwierzę osoba podróżująca ponosi opłaty, a cena zależy od wagi czworonożnego przyjaciela (liczonej łącznie z wagą klatki). Zwierzę przewożone jest jako bagaż pasażerski w kabinie (z tym że waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem zazwyczaj nie może przekroczyć 8 kilogramów) lub bagażniku samolotu (informacji o dopuszczalnych wymiarach klatek przy przewozie zwierząt jako bagaż w lukach bagażowych należy zasięgnąć podczas dokonywania rezerwacji).

Należy pamiętać o zabraniu ze sobą aktualnej książeczki szczepień (przede wszystkim chodzi tu o szczepienia przeciwko wściekliźnie) i zaświadczeń od weterynarza uwzględniających przepisy kraju wylotu, kraju docelowego i krajów, w których będziesz miał przesiadki.

Podróżując do krajów Unii Europejskiej, a także do Andory, Islandii, Lichtensteinu, Monaco, Norwegii, San Marino, Szwajcarii, Watykanu należy dodatkowo spakować paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w Unii, i nie zapomnieć, że zwierzę musi mieć wszczepiony mikroczip (elektroniczny system identyfikacji) lub czytelny tatuaż.

Wybierając się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji oraz Malty, oprócz wymienionych powyżej dokumentów i mikroczipa, należy posiadać aktualne wyniki testów na poziom przeciwciał (okres, w którym te testy powinny być zrobione jest różny dla każdego z tych krajów, przed wyjazdem koniecznie należy zaznajomić się z przepisami dotyczącymi tej kwestii w wybranym miejscu docelowym). Informacje o leczeniu lub szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu.