bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Podróż z osobą towarzyszącą

Zasady podróżowania osób niepełnoletnich

W przypadku podróży z dziećmi każda linia lotnicza może mieć indywidualne wymogi dotyczące przewozu. W przypadku wątpliwości, należy potwierdzić zasady z pracownikiem Call Center pod numerem 0 801 420 303. W przypadku podróży osób poniżej 18 roku życia zawsze należy taką informację przekazywać linii lotniczej przy rezerwacji biletu. Niektóre serwisy wymagają potwierdzenia ze strony linii lotniczej jeszcze przed wykupieniem biletu. Dzieci można zaklasyfikować do jednej z trzech kategorii wiekowych:

Niemowlę (INFANT) to dziecko w wieku 0 – 2 lata, podróżujące pod opieką osoby dorosłej.

 • W przypadku zastosowania zniżek 90 lub 100% od ceny biletu nie ma własnego miejsca, podróżuje na kolanach osoby dorosłej.
 • Jednej osobie dorosłej może w podróży towarzyszyć tylko jedno niemowlę.
 • Linie lotnicze nie mają obowiązku blokowania pustego miejsca obok osoby podróżującej z niemowlęciem, dla zapewnienia komfortu szczególnie na dalszych trasach jest możliwość wykupienia biletu ze zniżką dla dziecka (zwyczajowo 33 lub 50%). Taki bilet daje prawo do zajmowania oddzielnego miejsca.
 • Na dalszych trasach dla niemowląt do 3 miesiąca życia jest możliwość zamówienia w liniach kołyski tzw. "bascet" (BSCT).
 • Niektóre linie oferują możliwość zamówienia posiłku dla niemowląt tzw. "baby meal" (BBML).

Dziecko (CHILD) w wieku 2-12 lat, podróżujące pod opieką osoby dorosłej

 • Serwis na pokładzie – linie lotnicze niekiedy zapewniają książeczki do kolorowania, proste układanki a na dalszych trasach w samolotach wyposażonych w indywidualne ekrany telewizyjne także filmy dla dzieci.

Dziecko (CHILD) w wieku 2-12 lat, podróżujące bez opieki osoby dorosłej.

 • Procedura Unaccompanied Minor (UMNR) wymaga wcześniejszej zgody linii lotniczej, mogą być wymagane dodatkowe opłaty np. za dodatkową stewardessę na pokładzie.
 • W rezerwacji muszą być zawarte dane teleadresowe opiekuna w porcie rozpoczęcia podróży i porcie docelowym.
 • Jest możliwość podróży z przesiadką, opiekę w tranzycie zapewniają pracownicy linii lotniczych. Nie ma natomiast możliwości odbycia podróży wymagającej noclegu w hotelu.

Młodzież (YOUTH) to osoby w wieku 12 – 18 lat, mogące podróżować samodzielnie lub pod opieką osoby dorosłej.

 • Jeśli młodzież nie leci w towarzystwie osoby dorosłej, z reguły nie ma możliwości odbycia podróży wymagającej noclegu, gdyż w hotelu może się samodzielnie meldować tylko osoba pełnoletnia.
 • Dla młodzieży podróżującej samodzielnie niekiedy linie lotnicze pozwalają zastosować procedurę Meet and Assist (MAAS) – czyli pomoc w tranzycie, odbiorze bagażu itp.

Przysługujący bagaż

Dzieciom w wieku 2-12 lat oraz młodzieży przysługuje z reguły taki sam limit bagażu jak osobom dorosłym. Niemowlętom nie przysługuje przewóz bagażu lub przysługuje jego ograniczona ilość. Konkretne limity zależą od danej linii lotniczej.

Wózek do samolotu

Pasażerowie podróżujący z dziećmi korzystającymi z przenośnych fotelików lub składanych wózków spacerowych mogą z nich korzystać na terenie całego lotniska aż do momentu wejścia do samolotu. Przy wejściu wózek (fotelik) będzie odebrany przez pracownika linii lotniczych i odniesiony do luku bagażowego (delivery at aircraft). Po przylocie na miejsce wózek (fotelik) będzie do odbioru przy drzwiach wyjściowych z samolotu.

Pierwszeństwo w boardingu

Pasażerowie podróżujący z małymi dziećmi podchodzą bez kolejki do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, oraz mają pierwszeństwo w momencie wchodzenia do samolotu.

Na wszystkich międzynarodowych lotniskach znajdują się pomieszczenia przystosowane do przewijania niemowląt. Linie lotnicze nie zapewniają środków higieny dla dzieci i niemowląt, osoba dorosła musi zapewnić we własnym zakresie takie środki na cały czas trwania podróży.


Więcej porad z tego działu: