bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Jak zadbać o samopoczucie na pokładzie samolotu?

Zakrzepica

Zakrzepy w kończynach mogą wystąpić, gdy pasażer podróżuje na długich dystansach, przebywając przez dłuższy czas w jednej pozycji. Zazwyczaj nie daje ona żadnych oznak, choć czasami można zaobserwować opuchnięcie bądź uczucie drętwienia kończyn. Bardzo rzadko, gdy zakrzep jest bardzo rozległy, jego skrawki mogą dostać się do serca lub płuc, powodując zagrażające życiu zatory płucne, których objawy takie jak ból klatki piersiowej, niewydolność oddechowa mogą pojawić się nawet kilka dni po przelocie. Należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich jest bardzo małe, a narażeni na nią są przede wszystkim: pasażerowie, którzy ukończyli 60 rok życia, osoby, u których już wcześniej wystąpiły zakrzepy żylne lub zatory płucne, osoby z nadwagą, kobiety w ciąży, osoby chorujące na raka, kobiety zażywające środki antykoncepcyjne i jednocześnie palące papierosy, osoby przechodzące ostatnio operacje, a także osoby chorujące na wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi oraz żylaki żył. Wszystkie wyżej wymienione osoby planujące długodystansową podróż powinny przed podróżą skonsultować się z lekarzem! Jak uniknąć zakrzepicy?

  • Postaraj się co jakiś czas zginać nogi i ręce, unikaj ich krzyżowania.
  • Pij dużo wody, unikaj natomiast alkoholu i kofeiny.
  • Na czas podróży załóż luźne, wygodne ubranie.

Uwagi

  • Osoby z chorobami zakaźnymi nie powinny latać samolotami.
  • Niska wilgotność panująca w samolocie może spowodować uczucie suchości w oczach, ustach i nosie - pasażerom noszącym na co dzień szkła kontaktowe radzimy założyć na czas lotu okulary; wszystkim osobom zalecamy picie dużych ilości wody, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
  • Podróżni z wszczepionym stymulatorem serca mogą podróżować samolotem, jednakże należy pamiętać, że stymulatory serca z elektrodą unipolarną są podatne na elektroniczne interferencje podczas lotów.
  • W przypadku chorób przewlekłych radzimy przed podróżą skorzystać z porady lekarza.

Więcej porad z tego działu: