bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Pierwszy raz rezerwuję bilet lotniczy

Planowanie podróży

Planowanie podróży to jeden z podstawowych elementów, od którego powinien rozpocząć się każdy wyjazd. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy zapoznać się z przepisami prawa oraz lokalnymi zwyczajami obowiązującymi w wybranym państwie oraz w państwach przez które będzie przebiegać podróż. Należy sprawdzić czy konieczne jest uzyskanie wizy, jakie są wymagane środki płatnicze na pokrycie kosztów pobytu lub przejazdu. Jeżeli w podróż zostanie zabrany także czworonożny ulubieniec, to niezbędne jest wcześniejsze zapoznanie się z warunkami przewozu zwierząt. Należy pamiętać, że za granicą polscy obywatele są objęci opieką państwa polskiego. Przed wyjazdem jednak należy zapoznać się z najważniejszymi numerami telefonów i adresami polskich placówek dyplomatycznych lub konsularnych w państwach, których podróż dotyczy. Warto zapoznać się z ulotkami oraz plakatami informacyjnymi, jakie wywieszane są na lotniskach i dworcach komunikacji kolejowej oraz samochodowej, zwłaszcza z tymi, które zawierają informacje i ostrzeżenia o miejscach niebezpiecznych oraz o trybie postępowania w przypadku utraty dokumentów tożsamości lub dokumentów podróży. Więcej informacji na ten temat – zagrożenia w podróży . W niektórych państwach czas pobytu obywateli polskich może być ograniczony, dlatego też wyjeżdżając z kraju zawsze można zwrócić się podczas odprawy paszportowej na lotnisku z prośbą o potwierdzenie daty wyjazdu z Polski stemplem kontroli granicznej - pozwoli to uniknąć problemów z ustalaniem czasu pobytu w innym państwie.

Co koniecznie zabrać z sobą?

  • Dane teleadresowe wybranego miejsca pobytu. Przydatny może też być plan miasta, chociaż na ogół można go nabyć na lotnisku. Tam też można znaleźć plany miejskich środków komunikacji.
  • Rozmówki lub słowniczek ułatwią komunikowanie się z tubylcami, a także pozwolą wybrnąć z niespodziewanych sytuacji.
  • Drobne pieniądze w miejscowej walucie zawsze mogą się przydać na lotnisku np. do wypożyczenia wózka, do zakupu napojów, a czasem i wejścia do toalety.
  • Rzeczy, które najczęściej można zapomnieć: środki higieny osobistej, ulubione kosmetyki, lekarstwa, które zażywasz, albo które warto mieć pod ręką.

 


Więcej porad z tego działu: