bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Podróż z osobą towarzyszącą

Dziecko w samolocie

Podczas podróży samolotem dziecko odczuwa silne, pozytywne emocje wynikające z chęci przeżycia czegoś nowego, chęci przeżycia ekscytującej przygody, czasami również strach przed nieznanym. Nowe środowisko, tłum ludzi, długie oczekiwanie na następny lot oraz ograniczenie swobody zachowania na pokładzie samolotu mogą skutecznie popsuć nastrój dziecku oraz jego opiekunom. Aby tego uniknąć należy starannie zaplanować podróż.

Poniżej kilka wskazówek jak zadbać o komfort dziecka i własny:

Wybór odpowiedniego połączenia

Jeśli istnieje taka możliwość, należy wybierać przeloty bezpośrednie do miejsca docelowego lub z możliwie najmniejszą liczbą przesiadek. Warto wybierać loty wieczorne, wtedy zmęczone całodniową aktywnością dziecko zaśnie. Aby łagodnie wprowadzić dziecko w świat podróży lotniczych należy początkowo wybierać loty na krótkich trasach.

Przygotowanie do lotu

Jeżeli dziecko ma lecieć samolotem po raz pierwszy, dobrze jest wcześniej pojeździć z nim środkami komunikacji publicznej (autobusami, pociągami). Dziecko w ten sposób powinno oswoić się z tłumem nowych, nieznanych ludzi. Takie doświadczenie pomoże mu w odnalezieniu się później na lotnisku i na pokładzie samolotu. W przypadku gdy dziecko odczuwa silny lęk przed nieznanym, dobrze jest opowiedzieć mu zabawną historyjkę lub bajkę dotyczącą podróżowania samolotem. Dobrą praktyką jest opisanie dziecku krok po kroku co będzie się działo na lotnisku przed odlotem i na pokładzie podczas lotu, ile trwać będzie podróż itp. Dziecko, które wie czego może się spodziewać, lepiej poradzi sobie z całkiem nową dla niego sytuacją. Warto podkreślić, że duże znaczenie ma w tym przypadku również zachowanie opiekuna - dziecko doskonale wyczuwa nastrój dlatego podczas rozmowy z dzieckiem należy wykazać się dużym spokojem, zmniejszy to ryzyko, że u dziecka pojawi się lek.

Długie czekanie na lotnisku

Podróż z dzieckiem wymaga większego zaangażowania i wykonania wielu dodatkowych czynności, dlatego też należy wcześniej niż zalecają linie lotnicze przybyć na lotnisko. Oczekiwanie na samolot dla dziecka nie musi być nudne. Lotnisko jest bogatym w atrakcje miejscem, wystarczy np. wybrać się w miejsce, z którego można obserwować odlatujące i przylatujące samoloty. Wiele lotnisk dysponuje również specjalnie wydzielonym kącikiem przeznaczonym dla dzieci, gdzie maluchy mogą oddać się beztroskiej zabawie. Dobrym sposobem na zajęcie uwagi dziecka jest także czytanie mu zajmujących książeczek lub też gry i zabawy nie wymagające szczególnych akcesoriów. Dla starszych dzieci dobrym rozwiązaniem może być słuchanie muzyki z przenośnego odtwarzacza.

Na pokładzie

Startowanie i lądowanie samolotu to zazwyczaj dwa momenty, kiedy dziecko może źle się poczuć. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych doznań jest sen. Jeżeli jednak dziecko jest bardzo ruchliwe, można mu podać cukierek do ssania, a starszym dzieciom gumę do żucia. W trakcie lotu dobrze jest aby dziecko mogło obserwować widoki przez okno. Czas na pokładzie może także uatrakcyjnić ulubiona zabawka lub film rysunkowy.

Niemowlę w samolocie

Noworodki poniżej tygodnia nie mogą latać samolotem ze względu na zbyt słaby układ oddechowy i układ krążenia. Należy wziąć pod uwagę również to, że niemowlęta są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju infekcje, dlatego też, o ile nie jest to naprawdę konieczne, lepiej unikać podróży samolotem. Gdy dziecko liczy już trzy miesiące lub więcej, lot powinien obyć się bez większych problemów - szum silników z pewnością uśpi dziecko, co pozwoli mu na spokojne przeżycie lotu. Podczas startu i lądowania dziecko w miarę możliwości powinno być karmione piersią lub przez smoczek, co złagodzi nieprzyjemne odczucia spowodowane zmianą ciśnienia.

Zniżki dla dzieci i ogólne zasady ich podróżowania

Zazwyczaj dzieciom w wieku do 10-12 lat (w zależności od linii lotniczych, czasem do 16 lat) przysługuje 33% zniżki od taryfy podstawowej, niemowlęta z kolei (tzw. infant - do 2 lat) mogą liczyć na 90% zniżki (zdarza się, że niektóre linie lotnicze nie pobierają za niemowlę żadnych opłat). Niemowlętom przeważnie nie przysługuje osobne miejsce w samolocie - podróż odbywają siedząc na kolanach rodzica lub opiekuna. Starsze dzieci mogą podróżować same, ale w takim przypadku bardzo często należy uiścić dodatkową opłatę za opiekę na pokładzie, którą sprawuje personel samolotu. Potrzebne jest również pisemne potwierdzenie, że na lotnisku docelowym będzie na dziecko czekała wskazana przez rodziców inna osoba dorosła, która przejmie nad nim opiekę (w potwierdzeniu tym trzeba również podać dane tej osoby).


Więcej porad z tego działu: