bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Pierwszy raz na lotnisku

Czym jest odprawa online?

Coraz częściej oferowaną przez linie lotnicze usługą jest opcja odprawy online. Niektóre linie lotnicze (np. Ryanair) całkowicie zrezygnowały z tradycyjnej metody odprawiania się na lotnisku, na rzecz odprawy przez Internet – to doskonały sposób, który pomaga zaoszczędzić czas spędzony podczas odprawy bagażowo-biletowej. Aby odprawić się w ten sposób potrzebny jest dostęp do Internetu i drukarka. Czynności najlepiej dokonać kilka-, kilkanaście godzin przed planowanym odlotem. Odprawić się przez Internet można dużo wcześniej – nawet do 15 dni przed planowaną podróżą.

Należy jednak pamiętać, że zamknięta wcześniej odprawa wiąże się z blokadą dokonania wszelkich zmian w bilecie. Radzimy, aby decydować się na taki ruch tylko, gdy posiadają Państwo pewność, iż żadne modyfikacje w rezerwacji nie będą już konieczne.

Niektóre linie lotnicze zezwalają na skorzystanie z odprawy online tylko pasażerom podróżującym wyłącznie z bagażem podręcznym. Odprawa online może też nie być dostępna na loty na, i z niektórych lotnisk.

Gdy odprawa dokonywana była przez Internet, dane o użytym dokumencie tożsamości wprowadzane są do rezerwacji przed stawieniem się na lotnisko. W związku z tym należy zabrać ten sam dokument tożsamości, który został użyty w trakcie odprawy online. Po podaniu odpowiednich danych dokumentu system rezerwacyjny linii lotniczych generuje karty pokładowe, które należy wydrukować i zabierać ze sobą na lotnisko. Karty pokładowe to dokumenty uprawniające pasażera do wejścia na pokład samolotu, dlatego zabranie ich wydruku na lotnisko jest obowiązkowe. Konsekwencją braku karty mogą być wysokie opłaty karne lub w skrajnych przypadkach, niewpuszczenie na pokład samolotu.

Należy pamiętać o kilku faktach związanych z odprawą online:

  • Po dokonaniu odprawy online zmiany w bilecie są już niemożliwe.
  • Pasażerowie muszą posiadać wydruk kart pokładowych na lotnisku.
  • Pasażerowie muszą mieć ze sobą na lotnisku dokumenty tożsamości użyte do odprawy online.
  • W niektórych liniach lotniczych odprawa online nie jest dostępna dla niemowlęcia i osoby opiekującej się nim, dlatego zawsze należy zorientować się wcześniej, czy istnieje taka możliwość.

Więcej porad z tego działu: