bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Płatności za bilet lotniczy

Co to jest e-ticket (bilet elektroniczny)?

Jeszcze nie tak dawno do wejścia na pokład samolotu upoważniał nas tzw. bilet papierowy. Od 1 czerwca 2008 roku wystawiane są przede wszystkim bilety elektroniczne. Obecnie funkcjonujący bilet elektroniczny jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze i odbiorze. Przystosowano go tak, abyśmy nie mieli problemu zarówno z jego odbiorem, jak i z odprawą. Bilet otrzymujemy, wraz z informacją o locie, w formie kodu rezerwacji składającego się z liter bądź cyfr. Naszą rolą jest wydrukowanie go i zabranie ze sobą na lotnisko. Podczas odprawy na podstawie kodu rezerwacji otrzymamy kartę pokładową.

Kiedy dostanę bilet elektroniczny?

Jeśli płatność za bilet lotniczy została uiszczona przelewem bankowym, bilet zostanie wysłany po fizycznym zaksięgowaniu należnej kwoty na naszych kontach firmowych (może to nastąpić w przeciągu kilku dni, w zależności od czasu, jaki potrzebny jest bankom do zaksięgowania transakcji).

W przypadku, gdy płatność nastąpiła kartą kredytową niezwłocznie po wystawieniu biletu zostanie on wysłany do klienta.

Jak wygląda bilet elektroniczny?

Składa się z kilku części. Jako pierwszy, podany jest numer rezerwacji, który w przypadku podróży odbywanych tanimi liniami lotniczymi podajemy podczas odprawy bagażowo - biletowej. U tego typu przewoźników ten numer upoważnia do wejścia na pokład samolotu.

Kolejne zamieszczone na nim informacje to: dane agenta prowadzącego, szczegóły dotyczące ceny biletu i nasze dane. W przypadku linii rejsowych dodatkowo przy nazwiskach pasażerów zamieszczone są 13 - cyfrowe numery biletów. To one, a nie numer rezerwacji będą weryfikowane podczas odprawy na lotnisku. Znajdują się tu także wpisy dotyczące: trasy lotu, numeru lotu, daty i godziny przylotu/odlotu.

Na końcu znajdują się dodatkowe informacje, czyli ilość bagażu, jaki można zabrać oraz dane kontaktowe do naszego biura.

Czym mam zabrać bilet elektroniczny na lotnisko?

Zaleca się zabranie ze sobą numeru biletów elektronicznych. Okazujemy go osobie przeprowadzającej odprawę. Na bilecie widnieje numer potwierdzenia, dane pasażera oraz szczegóły lotu. Dane te ułatwią przeprowadzenie odprawy bagażowej, a dodatkowo mogą stanowić dla nas pomocną ściągę, z której odczytamy godziny, jak i numery lotów.

Czy z biletem elektronicznym mogę swobodnie podróżować?

Bilet elektroniczny uprawnia nas do swobodnego podróżowania i jest przepustką do wejścia na pokład samolotu. Jest on w powszechnym użyciu większości linii lotniczych operujących przeloty po świecie. Podczas odprawy lotniskowej okazuje się go zawsze wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość takim jak paszport lub dowód osobisty, w przypadku krajów objętych porozumieniem z Schengen. Na podstawie tych dokumentów otrzymamy także kartę pokładową, dzięki której zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. Zdarza się, iż możliwe jest wystawienie tylko i wyłącznie biletu papierowego na dany przelot, ale o tym fakcie zawsze jesteśmy informowani.


Więcej porad z tego działu: