bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Jak zadbać o samopoczucie na pokładzie samolotu?

Choroba lokomocyjna

Nieprzyjemne odczucia związane z lotem zazwyczaj pojawiają się tuż po starcie samolotu, w czasie utraty z pola widzenia horyzontu ziemi. Aby uniknąć nudności, wbrew powszechnym przekonaniom nie należy podróżować samolotem o pustym żołądku. Przed podróżą lepiej jest zrezygnować z obfitego, składającego się z dwóch dań posiłku, na korzyść lekkiej przekąski składającej się ze świeżych owoców lub warzyw. Podczas lotu polecane jest również przegryzanie kruchych ciasteczek lub batoników muesli.

Bezpośrednio przed wylotem warto jest powstrzymać się od picia mocnej kawy czy herbaty, alkoholu, a także palenia tytoniu.

Przed wylotem zalecane jest zażycie witaminy B1, która odgrywa znaczącą rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, pomaga złagodzić dolegliwości związane z zaburzeniami układu równowagi. Szczególnie bogate w tą witaminę są płatki owsiane, ryby, ryż, szparagi, produkty mączne i wieprzowina.

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na nudności jest również imbir. Herbatę imbirową można nabyć w aptece oraz sklepach ze zdrową żywnością. Duże znaczenie ma również wybór miejsca w samolocie. Jeżeli jest to możliwe to radzimy wybrać miejsce przy oknie, najlepiej nad skrzydłem. Jest to miejsce, gdzie wszelkie turbulencje są najmniej odczuwalne.


Więcej porad z tego działu: