bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Płatności za bilet lotniczy

Cena biletu lotniczego

Cena biletu lotniczego składa się z: ceny podstawowej, opłat i podatków lotniskowych oraz opłaty serwisowej. O ostatecznej cenie biletu decyduje przede wszystkim termin na jaki rezerwowany jest bilet (im data wylotu późniejsza tym cena jest niższa) oraz pora roku (w czasie wakacji, świąt bilety są droższe).

Planując już szczegóły podróży najlepiej przestrzegać zasady "im wcześniej, tym lepiej". Dokonanie rezerwacji i wykupienie biletu odpowiednio wcześnie (najlepiej nie później niż 2 tygodnie przed odlotem), sprawi, że będzie można skorzystać z najtańszych taryf oferowanych przez danego przewoźnika w wybranym terminie. Jeśli decyzja o podróży wyniknie z dnia na dzień, trzeba mieć świadomość tego, że choć oferta połączeń lotniczych jest bardzo bogata, to niestety liczba miejsc w samolocie sprzedawanych według taryf promocyjnych jest ograniczona i może się zdarzyć, że do wyboru pozostaną jedynie bilety w droższych taryfach lub nawet tylko w taryfie biznes.

Bilet będzie również tańszy wtedy, kiedy podróż będzie odbywała się w obie strony, należy się przy tym starać, aby zaczynała się ona i kończyła w tym samym miejscu np. wylot z Krakowa i przylot również do Krakowa (za bilet w jedną stronę można zapłacić nawet 70% ceny biletu w obie strony!). Jeśli planowana podróż będzie to lot w obie strony (tam i z powrotem) należy skorzystać z usług jednego przewoźnika, nawet gdyby miało to być połączenie z przesiadkami. Zastosowanie tej samej taryfy dla całego połączenia, jest niekiedy dopuszczalne również w przelotach, które obsługują różne linie lotnicze, ale tylko te linie, które zawarły między sobą porozumienie dopuszczające takie przeloty mieszane np. LOT ze Swissair, SAS z Lufthansą.

Przy planowaniu podróży należy również zwrócić uwagę na datę wylotu i przylotu - jeżeli podróż będzie obejmowała co najmniej jedną niedzielę (nie wlicza się niedzieli będącej dniem wylotu), cena biletu może być niższa niż gdyby podróż odbywała się w innym dniu tygodnia, tzw. zasada SUNDAY RULE. Należy pamiętać, że na niektórych trasach, a zwłaszcza trasach transatlantyckich, podróż w weekend wiąże się ze znacznym wzrostem ceny biletu lotniczego. Niektóre taryfy zamiast powyższej zasady, mają określone minimum pobytu (przeważnie siedem dni).


Więcej porad z tego działu: