bilety lotnicze on-line
 

Porady dla podróżnych

Pierwszy raz na lotnisku

Wymagane dokumenty

Paszport

Paszport jest dokumentem urzędowym uprawniającym do przekroczenia granicy i pobytu za granicą. Dokument poświadcza zarazem Twoją tożsamość, jak i fakt, że jesteś obywatelem polskim. Jeśli wybierasz się do krajów Unii Europejskiej, od dnia 1.05.2004 r. takim dokumentem jest również dowód osobisty, zarówno starego, jak i nowego wzoru. W trakcie planowania podróży należy upewnić się, czy dokument jest ważny (paszport ważny jest 10 lat od daty jego wydania), a także czy jest w wystarczająco dobrym stanie, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości. Jeżeli okaże się, że paszport lub dowód osobisty jest podniszczony lub nieaktualny, trzeba jak najszybciej złożyć wniosek o wymianę dokumentu na nowy! Biorąc pod uwagę fakt, że procedura wydawania nowych dokumentów jest dość rozległa w czasie, należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wylotem. Warto wiedzieć, że osoby małoletnie tj. do lat 16, które są wpisane do paszportu swoich rodziców lub prawnych opiekunów (wpisu takiego mogą dokonać tylko i wyłącznie uprawnione do tego organy państwowe), mogą przekraczać granicę tylko w towarzystwie osoby, do paszportu której zostały wpisane. Dzieci mogą także przekroczyć granicę na podstawie własnego dowodu osobistego.

Wiza

Bywa, że potrzebne jest pisemne zezwolenie wystawione przez przedstawicielstwo konsularne państwa, do którego chcesz się wybrać. Począwszy od 1.05.2004 r., niezależnie od celu i liczby dni, tygodni zaplanowanej podróży wiza nie jest wymagana w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto, zwykle na okres 90 dni pobytu w celach turystycznych, obowiązek ten dla obywateli polskich zniosły takie państwa jak m.in.: Andora, Argentyna, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Chorwacja, Gruzja, Gwatemala, Honduras, Hongkong, Izrael, Japonia, Korea Płd., Kostaryka, Malezja, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Monako, Nikaragua, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Peru, San Marino, Serbia i Czarnogóra, Szwajcaria, Ukraina, Urugwaj, Watykan, Wenezuela i Wielka Brytania. Wśród krajów, do których wyjeżdżając nadal trzeba posiadać wizę jest Australia, Kanada, USA, a także Rosja, Chiny i Kuba. Aby upewnić się, czy wyjeżdżając do wybranego państwa będzie konieczne uzyskanie wizy, należy zapoznać się z informacjami o miejscu docelowym.

Bilet lotniczy

Warunkiem niezbędnym do odbycia przelotu jest posiadanie biletu lotniczego. Bilet lotniczy jest jednocześnie dowodem zawarcia umowy o przewóz lotniczy. Bilet to także polisa ubezpieczeniowa. Warto wiedzieć, że każdy bilet regularnych linii lotniczych posiada swój odrębny numer seryjny (kod). Bilet lotniczy nie jest dowodem nadania bagażu, potwierdzeniem nadania bagażu jest specjalny kwit bagażowy otrzymywany na lotnisku po nadaniu bagażu.

Obecnie najczęściej można spotkać się z biletami elektronicznymi. Dzięki nowoczesnej technologii bez wychodzenia z domu można kupić i odebrać bilet lotniczy. Potwierdzenie rezerwacji (zakupu biletu), zawierające wszystkie niezbędne informacje na temat wybranego lotu (m.in. trasę podróży, numer e-biletu), jest wysyłane na skrzynkę e-mailową. Wskazane jest, aby potwierdzenie to zostało wydrukowane, co pozwoli na dokładną weryfikację danych osobowych i rodzaju zamówionego biletu, a tym samym usprawni proces odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku. Papierowej wersji potwierdzenia nie trzeba mieć ze sobą na lotnisku, ale warto zapisać lub wydrukować jego numer. Bilet elektroniczny to duża oszczędność czasu oraz dbałość o środowisko naturalne - w przeciwieństwie do biletu papierowego. Kolejną jego zaletą jest łatwość odtworzenia w przypadku zagubienia potwierdzenia rezerwacji. Należy pamiętać, że nie zawsze jest możliwość wystawienia e-biletu. We wszystkich przypadkach, gdy taka możliwość istnieje, linie lotnicze nigdy nie zezwalają na wystawienie tradycyjnego biletu papierowego.

Inne dokumenty

Do innych ważnych dokumentów, które warto zabrać należą m.in. prawo jazdy, legitymacje, karty płatnicze.


Więcej porad z tego działu: